Birçok vatandaş, yatırım ve ikamet amaçlı ev almak düşüncesini değerlendirirken önüne çıkan biride yapım aşamasında ev almanın avantajları ve dezavantajlarıdır.

Yapım aşamasında, yarı fiyatına konut alırken dikkat edilmesi gereken en yaygın risklerden biri, inşaat sürecinin düşünülenden uzun sürmesi veya inşaatın yarım kalmasına sebep olabilecek, piyasaların inşaat piyasasına olumsuz etkileridir.

Alıcıya sunulan proje ve tamamlanmış konut arasında fark olması, alıcının belirli bir süre içinde, vazgeçmesi halinde tazminatın ödenmemesi, kullanılan malzemenin kalitesiz olması gibi faktörler diğer dezavantajlardır. Bu belirtilen dezavantajları en aza indirmek için son yıllarda bir takım yasal düzenlemeler çıkartılmıştır.

Yatırım Yapmak

Tasarruf yapmak, ek bir gelir ya da kazancımızı artıracak faktör olarak düşünüldüğünde, bu faktörün en etkili yollarından biri gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Yapım aşamasında gayrimenkul almak uzun vadede yatırım yapmanın en çok tercih edilen yollarından biridir. Yeni yapılan konutlar kişiselleştirme seçeneği, uygun fiyatlandırma, açık belgelenmiş olanaklar sunar. Daha sonra zarara uğramamak için önceden alınması gereken bir dizi tedbirler, göz ardı edilmemelidir.

Yapım aşamasında konut alırken, öncelikle inşaat ruhsatının alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir. Alıcının hakkını güvence altına almak için taraflar arasında mutlaka sözleşme yapılmalıdır. Satış temsilcisinin bilgilendirdiği, konutun metrekare, boyut, bölüm ve ölçüler kontrol edilmelidir. Sözleşmenin maddeleri konusunda hukuki destek alınmalıdır. Yapılan sözleşme tapuya kaydedilerek yapılmalıdır.

Ev Sahibi Olmak

Özellikle büyük şehir ve metropollerde gelişmeye yatkın bölgelerde yapım aşamasında olan bu projeler uzun vadede yatırım avantajını cazip hale getiriyor. Yapım aşamasında konut satın almak zorlu ve uzun bir süreç gibi görünse de, genel anlamda düşük fiyatla sıfır konut sahibi olmak çok daha avantajlı ve mantıkladır.

İstenilen daire ve katı alabilme, konut içinde istediğiniz değişikliğe önden yapabilme ve sosyal yaşam alanların gelişmiş olması, alınacak konut firmasının bankalar ile yaptığı anlaşma sonucunda kredi imkânının cazip hale gelmesi bu avantajlardan bazılarıdır. Bu tür yapılar genellikle site şeklinde tasarlanır ve alıcı otopark, çocuk oyun parkı, havuz, çevre düzenlemesi gibi yan haklara sahip olur. Bu durum ise ev sahibi olmak istenilen konutun değerini yükselten bir etmen olduğu için oldukça avantajlıdır.