Otomobil fiyatlarındaki artış hız kesmeden devam ediyor. Araba almak her geçen daha da zorlaşıyor. Sıfır km bir arabanın ortalama fiyatı 300 bin lira olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu fiyatın taleplere göre artması da çok olası. Kısıtlı bütçeli vatandaşlar, eski arabalara 100-150 bin lira vererek arızalarıyla da uğraşmak istemiyorlar.
İkinci el pazarımızda “temiz” diye tabir edilen bir araba bulmak oldukça zor. Ülkemiz özgü ve bazı galericilerin ortaya çıkardığı boyalı veya parça değiştirme önyargısı nedeniyle ucuza alınan arabalar ülkemizde tektir. Yine aynı sebeplerden ikinci el arabaların vitrinlere yüksek fiyatlarla yerleştirildiğini de görmekteyiz. Bu durumda, son kullanıcılar kullanılmış arabalara çok para harcamak zorunda kalıyor. Kendi aracını satmaya çalıştığında ise parçalar boyandığı için fiyat düşürülüyor.

Pert Araçlar Alınır Mı?

Sınırlı bir bütçeye sahip olan ve arabayı yatırım yapmak olarak düşünmeyenler, 3-5 yıl kullanıp sonra arabayı satmayı düşünenler, eski model, ne zaman arıza çıkaracağı belli olmayan bir araç almak yerine pert bir araba alarak büyük bir avantaj elde edebilirler. Satış yaparken para kazanmak gibi bir amaç olmamalıdır ve satın alınan fiyata çok az kar yatırarak satış yapabilirsiniz.

Günümüzde 2016 model ikinci el bir arabanın fiyatı 200 bin civarında değişiyor, aynı aracın pert halini ise 100-150 bin bandında bulmak oldukça mümkün.
Arabalar sadece bir kaza nedeniyle perte ayrılmıyor. Sel hasarı, sosyal olaylar, terör saldırıları ve park halinde üzerine düşen parçalar nedeniyle pert olmalarına neden olabilir. Sigorta şirketleri de pert araç işiyle uğraşan kişilere pert arabaları satabiliyor. Örneğin bu galericilerden taksitle araba alabilirsiniz.

Elbette pert araba satın almak için bu konuda deneyimli olmanız gerekiyor. Öncelikle şasi, motor, vites kutusu ve elektronik donanımı hasarlı araçlardan uzak durunuz. Bu araçların gövde ve onarım maliyetleri yüksek olacaktır. Şasi, arabanın omurgasıdır.
Tüm bileşenlerin ana bağlantıları kasaya bağlıdır. Şasideki sorunlar aracın sürüşünü etkileyecek ve ön vites doğru ayarlanmadığında, bir kaza olursa çok büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabilir.