Araba alma hayali kuranların aklındaki kavramlardan olan zorunlu trafik sigortası ve kasko aslında iki bağımsız sigortadır. Genellikle birbirleriyle karıştırılırlar. Ancak aslında iki sigorta birbirini tamamlayıcıdır. Kapsanan alanları, sigorta poliçesinin ayrıntılarını ve ikisi arasındaki farkları anlamaları gerekir. Haksız muameleden kaçınmak için bu bilgileri iyi bilmeniz gerekir.

Trafik Sigortası Nedir?

Taşıt kredisi çekmeyi düşünüp özel aracına kavuşmak isteyenlerin bilmesi gereken ve önemli bir konu trafik sigortasıdır. “Karayolu Motorlu Taşıtlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası” veya kısaca “Zorunlu Trafik Sigortası”, karşı tarafın malına veya hayatına verilen zararı kapsayan, “Yol Trafik Kanunu” kapsamında zorunlu olarak satın alınan bir sigorta türüdür. Trafik sigortası, Türkiye’deki en yaygın sigorta türlerinden biridir. Ancak aynı zamanda bir sorumluluktur. Bu nedenle üçüncü şahısların uğrayacağı maddi ve fiziksel zararlar için sigorta kapsamındadır. Ayrıca, bu tür bir sigortanın bir kaza durumunda aracın veya sigortalının kaybını karşılamayacağını vurgulamak gerekir.

Kasko Nedir?

Yatırım yapma konusunda bir otomobile yatırım yaptıysanız ve yatırımınızı korumak istiyorsanız, bunun en iyi yolu kaskodur. “Kara Taşıt Sigortası” ya da kısaca kasko olarak adlandırılan poliçe, araçların kaza, yanma, hırsızlık veya hırsızlık teşebbüsleri nedeniyle uğradıkları zararların tazminini kapsayan sigorta türüdür. Ek garantiler, garantilerin kapsamını genişletebilir. Bu nedenle sigorta satın alırken aracın kendi hasar sigortasının kapsamını kontrol etmek çok faydalıdır. Bir kaza meydana gelirse ve herhangi bir zorunluluk yoksa karşı taraf, aracın ait olduğu araca verilen hasarı tazmin etmeyecek ve aracın kendi hasar sigortası, poliçeye göre hasarın bir kısmını veya tamamını karşılayacaktır.

Arasındaki Farklar

Trafik sigortası ile kasko arasındaki temel fark; biri zorunlu, diğeri isteğe bağlı. Bu nedenle, trafik sigortası olmayan bir aracı süremezsiniz, ancak kasko yükümlülüğünüz yoktur.
Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafta oluşabilecek hasarları, sigorta ise kendi aracınızla ilgili hasarları teminat altına alıyor. Trafik sigortasının avantajı karşı tarafın zarar görmesini önlemektir. Kaskonun yararı, sigortalıların zarara uğramasını önlemektir.
Zorunlu trafik sigortasının sigorta limiti sabit olmakla birlikte, trafik sigortası bedeli ücretsiz tarifelere dayanmaktadır. Bu noktada en mantıklı yaklaşım en uygun trafik sigortasını bulmak ve tamamlamaktır. Ancak, kasko için bu söz konusu değildir. Kasko fiyatı, sigorta poliçesinin kapsadıklarına göre değiştiği için asıl amaç en ucuz sigortadan çok en avantajlı olanı bulmaktır.
Kasko ücreti öderken maddi olarak bir şey verdiğinizi düşünseniz de aslında paranızı garanti edersiniz. Tasarruf konusunda dikkatli vatandaşların kaskodan tasarruf edilmeyeceğini iyi bilmesi gerekir.