Ev alma yöntemleri arasında tercih sıralarının başında yer alan kredi kullanarak ev alma seçeneği yer alıyor. Kişiler satın aldığı evi belli seneler boyunca kira öder gibi ödüyor. Bu yöntem kısa sürede ev sahibi olmak isteyenler için oldukça avantaj sağlıyor. Rayiç bedeli olarak bilinen maliye bakanlığı tarafından yapılan gerekli incelemeler sonucunda evin lokasyon durumu baz alınarak belli bir ücret belirleniyor.
Rayiç bedeli evin alış satışı sırasında oldukça dikkate alınan bir unsurdur. Ev, arsa dükkân gibi taşınmaz mal alacak veya satacak kişilerin güncel rayiç bedelini bilerek hareket etmesi gerekiyor. Rayiç bedel taşınmazın bulunduğu mahalle cadde ve sokakların durumlarına bağlı olarak belirleniyor. Bu ücret yıllara göre farklılık gösterebiliyor.

Taksitle Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taksitle ev günümüzde çok sık rağbet gören bir seçenek haline gelmiştir. Kişiler yüklü miktarda paralar vererek ev almak yerine taksitli ev seçeneği ile bütçelerini sarsmadan hayallerindeki eve sahip olabiliyor. Taksitle ev alımı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur evin rayiç bedeli için belirlenen ücret ile evin satış ücretinin eşit olmasının gerektiğidir.
Taksitle ev alırken evin konumu ve olanaklarına dikkat edilmesi gerekir. Otobüs metro gibi ulaşım araçlarına olan mesafeleri göz önünde bulundurarak ev satın almak önemli bir unsurdur. Bununla birlikte evin sağlamlığı, dış cephe sağlamlığı, bina yaşı gibi unsurlarda göz önünde bulundurulması gereken noktalardır.

Rayiç Bedel Ücreti Altında Satış Fiyatı Olur mu?

Kredisiz ev almak isteyen kişiler nakit para karşılığında ev sahibi olmak için para birikimi yapıyor. Evin sahibi ve alıcı kişinin noter huzurunda ödeyeceği harç bedelini düşük fiyat ile ödemek için rayiç bedeli altında ev satışı yapılmaya yöneliyorlar. Bu yöntem kesinlikle yasa dışı bir yöntemdir. Hiçbir mülk sahibi rayiç bedelin altında bir fiyat ile konutu satışa çıkaramaz ki bu suçtur.
Rayiç bedelinin altında satış yapıldığı takdirde 5 sene içerisinde bu durum fark edilir ise vergi cezasına tâbi olunuyor. Durumun tespiti halinde hem alıcıdan hem satıcıdan arkadaki fark ücreti tahsil ediliyor. Kredisiz ev almak isteyen kişilerin buna Dikkat etmesi gerekiyor.