Peşinatsız kira öder gibi ev de araba da alabilirsiniz. Bunun için gelirleriniz ile giderlerinizi dengeleme yöntemini kullanabilirsiniz.

Sıfır konutlar için %0.64, ikinci el konutlar için %0.74 ten ve bir yıl ertelemeli uygulanabilen düşük faizli konut kredileri vatandaşları ev sahibi olmaya teşvik edici bir hal aldı. Çeşitli ev alma yöntemleri sayesinde, birikimi olmayan vatandaşlar da ev sahibi olabilmektedir.

Peşinatım Olmadan Ev Sahibi Olabilir miyim?

Vatandaşlar ev sahibi olmak için konut kredisi veren bankalardan bilgi almaya başladılar. Bu konuda öncü olan devlet bankaları Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank düşük faiz oranlarıyla kredi imkânı sunuyor. 200 Bin TL’lik konut kredisi için 180 ay vade seçeneği olan konut kredilerinde sıfır konutlarda 2037 TL, ikinci el konutlarda 2189 TL gibi sabit tutarlı taksit seçenekleri vatandaşları ev sahibi olmaya yönlendiriyor. İlk defa ev sahibi olacaklar ve yeni bir ev sahibi olmak isteyenler belli bir birikimin olunması koşuluyla, bankalara konut kredisi için başvuruda bulunmak zorundalar. Satın almak istenen evin değerini ölçmek için banka, ekspert talebinde bulunuyor. Ekspertiz raporunda görülen evin değerine göre banka, bu tutarın %80’ine kadar kredi kullandırır. Kalan tutarın peşinat olarak bildirilmesi gerekir. Ev alma yöntemleri denilince akıllara ilk gelen soru ise “Peşinatsız ev almak mümkün mü?” sorusu olmaktadır.

Peşinat Ödemeden Ev Alma Yöntemleri

Peşinat ödemek istemeyen vatandaşlar, peşinatsız ev alma yöntemleri arasında değerlendirilen seçeneklerden biri olan 200 Bin TL değerindeki konutun ekspert raporunda 250 Bin TL olarak gösterip istenilen tutarın %100’üne sahip olabiliyor. Başka bir ev alma yöntemi olarak Konut kredisi yanında %0.55 faiz oranı ve istenildiğinde 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi vatandaşlara ev sahibi olmada kolaylıklar sağlıyor.

Düşük faiz oranları alınmak istenen konutun ekstra masrafları olmaktadır.

Konut Kredisi Masrafları

Satın alınmak istenen evin kredi kullandırılırken ev için uygulanan bazı masrafları vardır. Bunlar;

Kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı, (dosya masrafı hakem heyetine geri iade talebiyle başvuru yapıldığında geri alınabiliyor.)

800-1000 TL arası ekspertiz ücreti,

300-400 TL taşınmaz ipotek ücreti,

Her ev için yapılması gereken zorunlu deprem sigortası (DASK) ücreti talep edilir. Konutun devri sırasın Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından alınan tapu harç bedeli de masraflar arasındadır. Bu masraflar dikkate alınarak kredi hesaplaması yapılması birikimi olmayan vatandaşlar için oldukça önemlidir.