Peşinatsız ev sahibi olmak yeni bir ev almak isteyenler ya da kirada oturan vatandaşlar peşinat ödemeden ev sahibi olabilirler. Bunun için birkaç yöntem bulunmaktadır. Eğer hiçbir birikmiş paraya sahip değilseniz ve peşinat ödemeden ev sahibi olmak istiyorsanız bankalarla uğraşacaksınız demektir. Peşinatsız ev alma yöntemleri diyince ilk akla gelen uygulama budur. Bankalara peşinatsız konut kredisi başvurusu yaptığınızda sizden bazı evraklar isteyecek ve bunun sonucunda sizin için uygun gördükleri ödeme programını tarafınıza paylaşacaklardır.

Hangi Bankalar Ev Alma Kredi Desteğini Sağlar?

Hemen hemen bütün bankalar sizinle bu konuda ilgilenecektir. Fakat her banka ihtiyaç duyduğunuz desteği size vermeyebilir. Yani bu şu demek; diyelim ki 5 tane bankaya peşinatsız konut kredisi için başvurdunuz. Bu bankalar sizden bazı evraklar isteyeceklerdir. Maaş bordrosu, mülk beyanını içeren belge, varsa daha önceki kredi geçmişiniz gibi. Bu evraklar sabit olmayıp her banka tarafından değişkenlik göstermektedir. Bu evraklar bankalara teslim edildikten sonra banka, evrakları inceler ve çekmek istediğiniz krediyi size verip vermeyeceğinin kritiğini yapar ve sonuçları sizinle paylaşır. Burada amaç şudur; banka size borç verdiği para için sizin onu geri ödeyip ödememe gücünüze bakar. Eğer yüksek bir gelire sahip değilseniz muhtemelen banka size konut kredisi gibi yüksek meblalar içeren kredi desteği sağlamayacaktır.

Bunun yanı sıra, bazı bankalar ihtiyaç duyulan kredinin de %100’ ünü vermektedir. Bu bankalar; Denizbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, QB Finansbank gibi bilindik bankalardır. Ev alma yöntemleri olarak en çok başvurulan yöntem olan peşinatsız konut kredisinin en iyi hizmetlerini de bu bankalar vermektedir zaten buna paralel olarak da kredi konusunda en çok tercih edilen bankalar olmuşlardır.

Konut Kredisinin Masrafları Var mıdır, Nelerdir?

Ev alma yöntemleri arasında bulunan peşinatsız konut kredisi, banka tarafından sizin için onaylandıysa bunlar için de bir miktar masrafa girmek durumunda kalacaksınız. Dosya masraflarının yanı sıra sigorta bedelleri de ödeyeceksiniz. Bunlar ferdi kaza ve DASK sigortalarıdır. DASK sigortası, doğal afet sigortasıdır. Yani deprem, yangın gibi afet durumları için evinizi güvence altına alan sigortadır.