Peşinatsız ev sahibi nasıl olunur? Ev almak isteyen birçok kiracı, bu sorunun cevabını merak ederek faizsiz ev alma sistemlerini araştırıyor.

Koronavirüs pandemisinin yaşandığı şu dönemlerde konut fiyatlarına ve ödemelere yapılan iyileştirmelerle birlikte birçok vatandaş ev sahibi olmanın planlarını yapmaya başladı. Şimdiye kadar maddi bir birikmişi olmayan vatandalar, peşinat ödemeden ev sahibi olmak istiyor. Bu mümkündür ve bunun için bazı yöntemler bulunmaktadır. Ev alma yöntemleri arasında en çok başvurulan yöntemlerden biri bankalara peşinatsız konut kredisi başvurusu yapmaktır. Tüm özel ve kamu bankaları bu konuda müşterilere kredi desteği sağlamaktadır. Ancak bunun için de gerekli bazı şartlar vardır. Bu şartlar arasında genel olarak prosedür şöyle işlemektedir; kredi çekmek istediğiniz bankaya başvurunuzu yaparsınız. Banka sizden bazı birkaç evrak isteyecektir. Bunlar maaş bordrosu, mülk beyanını içeren belge, varsa daha önceki kredi geçmişiniz gibi evraklardır.

Hangi Bankalar Kredi Olanağı Sağlar?

Ziraat Bankası, Garanti Bankası, QB Finansbank, Denizbank, Akbank gibi birçok özel ve kamu bankası ihtiyaç duyduğunuz konut kredisini size sağlayacaktır. Bununla birlikte, bankalar arasında faiz oranı değişkenlik gösterebilir. Ayrıca daha önceden bankaya teslim ettiğiniz evraklar, bankalar tarafından değerlendirilip kredi için olumlu ya da olumsuz geri dönüşü sizlere yapacaklardır. Bazı bankalar gelir durumuna göre krediyi onaylamakla birlikte, başta Garanti Bankası gibi birçok banka ihtiyaç duyduğunuz kredinin tamamı size verebilir bu yüksek bir ihtimaldir.

Peşinatsız Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Peşinatsız konut kredisi için bankaya başvurduğunuzda ve banka da kredinizi onayladığında artık işlemleriniz başlamış demektir. Kredi için size bir dosya açılacak ve karşılığında bir miktar para ödeyeceksiniz. Bununla birlikte krediniz konut kredisi olduğu için bazı sigorta anlaşmaları yapıp bunun için de mal olan bedelleri ödeyeceksiniz. Ev alma yöntemleri arasında en çok tercih edilen yöntem, bankalar üzerinden yapılan kredi anlaşmalarıdır.

Ayrıca şu an da bir virüs salgının var ve hükümet de konut alımlarında vatandaşlar için bazı kolaylıklar sağlamış durumda. Örneğin bu sene çekeceğiniz konut kredisini ertelenmiş bir şekilde seneye ödeyebileceksiniz. Özellikle şu an da ev alma yöntemleri bu kadar kolaylaşmış ve hükümetten de böyle bir destek gelince birçok insan hayalini kurduğu eve kavuşmaya başladı.