Peşinat ödemeden ev alma yöntemleri, konut, ev, gayrimenkul ve araba almak isteyenlerin umudu konumunda. Devlet ve özel bankalar düşük faiz ve yüksek vade imkânlarıyla müşterilerine kredi fırsatları sunmaktadır. Bu sayede çeşitli ev alma yöntemlerinden yararlanmak mümkün olmaktadır.

Peşinatım Olmadan Ev Sahibi Olabilir miyim?

Sıfır konutlar için %0.64, ikinci el konutlar için %0.74 ten başlayan 180 ay vade seçenekleriyle, kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı vatandaşları konut kredisi başvurusuna yönlendirdi. Vatandaşlar evin değerinin %80’ine kadar kredi kullanabilecekleri için, kalan tutarı tamamlamaları gerekir. Bu nedenle peşinatı olmayan vatandaşlar ev alma yöntemleri arasında olan başka bir taşınır ya da taşınmaz malı teminat olarak göstermek durumundadır. Bankanın müşterilerine kullandırdığı kredi konut alımı için yetersiz olacağı için vatandaşlar kendisine ya da aile bireylerinden birine ait olan tarla, arsa, bağ, bahçe, evi teminat olarak gösterip kredi kullanabilirler.

Peşinatsız Yöntemler

Peşinat ödemek istemeyen vatandaşlar peşinatsız ev alma yöntemi olarak Konutun değerinin eksper raporunda daha yüksek gösterilip gereken tutar alınabilir. Başka bir ev alma yöntemleri seçeneklerinden biri olarak, konut kredisi yanında %0.55 faiz oranı ve istenildiğinde 6 ay ertelemeli 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi vatandaşlara ev sahibi olmada kolaylıklar sağlıyor.

Bunların yanı sıra alınmak istenen konutun ekstra masrafları olmaktadır.

Konut Kredisi Masrafları

Satın alınmak istenen evin kredi kullandırılırken ev için uygulanan bazı masrafları vardır. Bunlar;

Kredi tutarının binde 5’i oranında dosya masrafı, (Dosya masrafı hakem heyetine geri iade talebiyle başvuru yapıldığında geri alınabiliyor.)
800-1000 TL arası ekspertiz ücreti,( Bankaya kredi başvurusu sırasında ödeniyor.)
300-400 TL taşınmaz ipotek ücreti,

Her ev için yapılması gereken zorunlu deprem sigortası (DASK) ücreti talep edilir. Bu masraflar başvurulan kredi tutarından düşülerek kalan tutar müşteriye veriliyor. Konutun devri sırasında Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne alıcı ve satıcı evin değerinin toplamda %4’ü kadar tapu harç bedeli ödemektedirler. Tapu işlemleri bitirilip devir gerçekleştikten sonra müşteriye kredisi hesabına aktarılıyor. Devri gerçekleştirilen konut için kredi borcu bitirilinceye kadar ipotek uygulanıyor. Bu masraflar dikkate alınarak kredi hesaplaması yapılması birikimi olmayan vatandaşlar için oldukça önemlidir.