Taşıt kredisi ile özel araç almak isteyen kullanıcılar zorunlu trafik sigortasını bilmek zorundadırlar. Zorunlu trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda öngörülen bir sigorta türüdür. Trafiğe giren her aracın bu sigortaya sahip olması gerekir. Her araç sahibinin satın alması gereken zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar durumunda karşı tarafa verilebilecek maddi ve fiziki kayıpları karşılamaktır. Kaza anında karşı tarafa (araç ve personel) gelebilecek olası hasarları karşılamak için her yıl belirli limitler dâhilinde trafik sigortası yapılmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Birikim konusunda zarara uğramamak içinde yapılabilmektedir. Trafik kazası meydana gelmesi durumunda, zorunlu trafik sigortası sahibi kusurlu ise sorumluluktan muaf olacak; kişisel yaralanmaya sebep olursa muadil aracın ekonomik kaybı tazmin edilecektir. Buna ek olarak, trafik kazası sigortası, hastanede yatma ve sürücü yaralanmasından kaynaklanan ölüm tazminatını içerir. Zorunlu trafik sigortanız yoksa aracınız yasaklanacaktır. Gecikmeli trafik sigortası, daha fazla çaba sarf etmenizi ve para ve zaman israf etmenizi sağlayacaktır.
Sigortasız seyahat ederseniz, para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz. 2013 öncesinde aracı sürerken sigorta poliçesini yanınızda taşımak gerekiyordu ama artık böyle bir zorunluluk yok. Çünkü polis bilgisayar üzerinden aracın trafik sigortası belgesine ulaşabiliyor. Ancak dilerseniz yine de belgelerinizi yanınızda götürebilirsiniz. Kısacası, bu tür bir sigortanın ilk faydası, cezalardan muaf tutulabilmenizdir.

Kapsadığı Durumlar Nelerdir?

Bir kazadan suçlu iseniz ve karşı tarafa zarar verirseniz, trafik sigortanız devreye girecektir.
Zorunlu trafik sigortası, kaza meydana geldiğinde diğer tarafta maddi kayıpları karşılar.
Zorunlu trafik sigortası, karşıdan gelen araçta kişilere verilen hasarlar için de geçerlidir ve ölüm dâhil tüm durumları kapsar.
Zorunlu trafik sigortası mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretlerini de kapsar.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Trafik sigortasının primi her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir. Diğer bir deyişle, her sigorta şirketi kendi oranını kendi aktüer yal çalışmasına göre oluşturur. Ancak aynı riske sahip araçlar ve / veya işletmeciler için sigorta şirketi tarafından imzalanan sigorta sözleşmesinin aynı prim üzerinden düzenlenmesi esastır. Aracınız için en iyi poliçeyi seçtikten sonra güvenli bir ortamda kredi kartı bilgilerinizi girip poliçeyi hemen satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile satın aldığınız sigorta poliçesini e-posta adresinize gönderebilir ve yazdırabilirsiniz.