Vadeli araba almak isteyenler genellikle bankaları kullansalar da bankalar dışında da çeşitli aracı kurumlar hizmet veriyor. Bunun yanında özellikle ikinci el araç piyasasında, araç satabilmek için aracın muayenesinin geçmemiş olması gerekiyor. Muayenenin dışında araç satabilmek için araç üzerine borç olmaması da önem arz ediyor. Satış aşaması noter üzerinden gerçekleştiğinden bu aşamada borç olunca işlem yapılamıyor.
İkinci el araç alacaklar aracı satın alırken muayene tarihine dikkat ediyorlar. Genellikle ticari olmayan araçların iki senede bir muayene olması gerekiyor. Bu nedenle de muayenesi yeni olan araçların daha fazla talep gördüğünü belirtmek gerekiyor. Çünkü aracın muayenesi için de çeşitli ödemeler yapmak gerekiyor.

En Uygun Araç Kredisi Nasıl Bulunur

Araç alacakların en çok üstünde durdukları noktalardan birisi de en uygun araç kredisi temin etmek oluyor. Birçok müşteri bunun için internet sitelerine ya da bankaların online sitelerine bakarak fiyatları karşılaştırıyor. Bankalar da zaman zaman düzenledikleri kampanyalar ile müşterilerin beklentilerini karşılayan çözümler sunabiliyorlar.
Günümüzde araç kredisi almak isteyenler yüksek faiz oranlarından dolayı farklı finans kaynaklarına yöneliyorlar. Bu finans kanalları ile bankalar dışında araba için finans kaynağı bulmak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda bu finans kuruluşları ile müşterilerin beklentilerini karşılayan çözümler daha esnek olarak sunulabiliyor.

Alternatif Finans Kanalları

Bankaların araç almak için sundukları kredilerin yüksek olması ve vadelerin istenilen seviyede olmaması nedeni ile insanlar bankalar dışında ödeme kanallarına yöneliyorlar. Bu finans kuruluşları sıralı ya da rastgele olarak insanların araba sahibi olmalarını temin ediyor. Günümüzde birçok insan yüksek faiz ödememek için bu finans kanallarını kullanıyor. Ülkemizde bu türden finans kanalları son yıllarda artış göstermiş durumdadır.
Bunun yanında müşteriler eğer satıcı ile anlaşır ise senetle araba da alabiliyorlar. Yapılan senet bağlayıcı oluyor ve ödeme taksitleri bittiğinde senedin de bir hükmü kalmıyor. Bu tür yöntemler fazla kullanılmamakla birlikte ülkemizde bu türden 2. el araç satışı da görülebiliyor. Senetle araba almak tercih edilmemekle birlikte son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde ön plana çıkmaya devam ediyor.