Taşıt kredisi veya elimizde bulunan para ile hemen araba almak isteriz. Dilediğimiz yere rahatlıkla gidebilmek bizler için çok büyük bir konfordur. Aldığımız araçları güzel kullanabilmek, eksiklerini giderebilmek aracımızın ömrünü uzatır. Belirli aralıklar ile muayene ve kontrolleri düzenli şekilde yapılmalıdır. Bazı kontrolleri ise bizler kendimiz her zaman yapabiliriz.
Örneğin, motor yağını, lastiklerin havasını, yakıtın miktarını, sinyallerin çalışıp çalışmadığını hatta akünün durumunu bile anlayabiliriz. Modern araçlarda yağ göstergeleri bulunsa da bizler yağ çubuğu ile basit şekilde test edebiliriz. Yağ çubuğunu temizleyip içeri ekleyip çıkardığımızda, çizgiler bize yağın durumunu belirtir. Alt çizgilerde olması yağın azaldığını gösterir.

Motor Yağının Eksilmesi Araca Zarar Verir mi?

Arabaların motor yağlarından tasarruf etmek isteyen kişiler, yağı düşük seviyeye getirerek aracı kullanmak ister. Bu durum aracın motorunu zorlayarak ciddi zarar verir. Yağı azalan, eksilen, damlatılan veya fark edilmeden çalıştırılan arabalar daha çok zorlanarak çalışmış olur. Bu şekilde motorda yatak sarkması denilen soruna sebep olabilir. Motor yağı eksikliğinde araç çekişlerinde düşme yaşanır. Yağsız şekilde çalışan araçların mekanik düzeninde hasar oluşabilir. Düzenli olarak yapılan kontroller ile bu durumların önüne geçilebilir.

Motorun Yağ Yakma Durumu Nedir?

Arabaların en önemli parçalarından birini motor oluşturur. Motor arabanın sistemli ve düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Motorun çalışırken kullandığı yağ ile araba sorunsuz hareket etmektedir. Yağın eksilmesi veya azalması durumunda motor hasar görebilir. Arabada ciddi sıkıntılar oluşabilir. Motorun yağının eksilerek çalışması ilk olarak aracın performansını etkiler. Araç daha fazla güç sarf ederek kendini çalışmaya zorlar. Bu durumda araç yağ yakmaya başlar.

Aracınızın egzozundan çıkan dumanın rengi ile aracın yağ yaktığı anlaşılır. Egzozdan çıkan duman mavi ise arabanın yağ yaktığını anlayabiliriz. Egzoz rengi dışında, aracın motorundan duman gelmesi ile de motorun yağ yaktığını anlayabiliriz. Motordan duman gelmesi araç sıcakken yaşanır ve bu sorun pistonların aşındığını belirtir. Yağ eksilmesi ile daha birçok sorun yaşanabilir. Araba almak ve aldığımız arabayı dikkatli şekilde kullanmak bu sorunları önleyebilir.