Günümüzde birçok kişinin hayali ev sahibi olmaktır. Bunun için artık farklı yollar geliştirilse de uzun yıllardır konut almak isteyen kişilerin başvurduğu yöntem bankaların sunmuş oldukları konut kredileridir. Kira öder gibi ev sahibi olmak çeşitli ev projeleri ile mümkün olsa da bu konuda farklı seçenekler ve farklı alternatifler bulunmaktadır.

Konut Kredisi

Bankaların sunmuş oldukları konut kredileri belirli bir faiz oranı ile müşterilere kullandırılmaktadır. Geri ödeyeceğiniz vade sayısı arttıkça bankaya ödeyeceğiniz geri ödeme miktarı da o kadar fazla olmaktadır. Bu nedenle konut kredilerinde kullanılan faiz oranı ve geri ödeyeceğiniz vade sayısı oldukça önemlidir.

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi hesaplamasında faiz oranı, tutar ve vade sayısı ön plana çıkmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan aylık faiz oranı ve ana para tutarı bazında ödeme planı oluşturulmaktadır. Örneğin 100.000 tl için konut kredisi kullanmanız halinde 120 ay vade ve 0.83 faiz oranı baz alındığında Taksit Tutarı = Kredi Tutarı x Faiz(1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı / (1+Faiz) üzeri Taksit Sayısı -1 şeklinde bir formül kullanılır. Bu formülde faiz oran şeklinde ifade edilir. Formüldeki tüm ifadeleri yerine koyduktan sonra aylık taksit tutarı yaklaşık 1319 TL olarak çıkar.

Konut Kredisinde Peşinat

Bankalardan konut kredisi kullanmanız halinde peşinatsız ev sahibi olabilmeniz imkansız. Çünkü konutun tamamını banka size kredi olarak vermiyor. Belirli bir peşinatınızın olması gerekiyor. Taksitle ev alabilmeniz için günümüzde banka kredi faiz oranları birçok kişiye fazla geldiği için bu konuda çeşitli seçenekler sunan firmalar bulunuyor. Birikimevim de bu projelerden bir tanesidir.

Faize Girmeden Konut Alabilmek

Birikimevim bankalara faiz ödemek istemeyen kişilerin tercih ettiği yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede birçok avantajdan yararlanmış oluyorsunuz.
Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;
Banka faizi ödemekten kurtulursunuzEv aldıktan sonra belirli bir süre sonra ipotek kaldırmak için gerekli olan işlemleri masrafsız yapabilirsiniz
Mevcut olan sistemi kendi ödeme koşullarınıza göre siz belirleyebilirsiniz.
İsterseniz sabit ödeme, isterseniz erken teslimatlı ödeme, isterseniz serbest bir şekilde sistemi devam ettirebilirsiniz.