Faizsiz ev satın almak isteyenlere yönelik son yıllarda birçok şirket faaliyet sunuyor. Bu firmaların çalışmaları birikim finans yöntemine dayanıyor ve bu nedenle konut kredisi kullanımına yönelik bir içerik barındırmıyor.
Ancak bankalardan konut kredisi kullanarak ev alma şekillerinde çok fazla prosedür ve teferruat bulunuyor. Bu bakımdan kolay bir sistemle, faiz ödemeden, taksit sayısını ayarlayarak ve hatta peşinat ödemeden ev sahibi olmak isteyenler birikim finans kuruluşlarını tercih ediyor. Bankadan kredi kullanılmadığı için ekspertiz ücretini geri alabilir miyim tarzında düşünceler bu sistem sayesinde araştırılmıyor.

Bankalardan Ev Kredisi Hesaplama İşlemi Yaparak Ev Almak Mantıklı Mı?

Kirada oturan bir ailenin en büyük eksiğini bir eve sahip olmamak oluşturuyor. Bu bakımdan kişiler kendi bütçelerine en uygun olacak olan ev satın alma şekillerini tercih ediyor. Bankalar bu anlamda kişilere destek niteliği taşıyan kredi önerileri veriyor ancak bu kredilerin birçok teferruatı bulunuyor. Ekspertiz işlemi de bu teferruatlardan birini oluşturuyor.
Ev satın almak için başvurduğunuz krediye onay verildikten sonra, ekspertiz evin değerini tespit ediyor ve evin değerinin kredi miktarını karşılayıp karşılamadığına dair eve fiyat biçiyor. En uygun kredi hesaplama web sayfalarında masraf olarak belirtilen bölümlerde ekspertiz ücreti de masraf olarak görüntüleniyor. Bankalardan kullanılan kredi masraflarını almak için tüketici hakem heyetine başvuru yapan kişiler masraf adı altında belirtilen miktarın ödemesini geri alabiliyor ancak bu işlem 6 aylık bir süreci ortaya çıkarıyor.

Ekspertiz Ücreti Ne Kadar?

Ekspertiz ücretleri bankalara göre değişen bir miktardır. Eksperin eve ulaşma masrafı, değerini hesaplarken yapmış olduğu masraflar ekspertiz ücretini ortaya çıkarıyor. Bazı bankalarda daha düşük olan ekspertiz ücreti bazı bankalarda ise daha yüksek fiyatlı olabiliyor. Eksperin evin değerini hesaplaması işlemi, eksperin görevini oluşturuyor.
Bankadan çekilecek kredinin miktarının belirlenmesi için eksperin evin değerini ölçmesi şarttır. Bu işlem sayesinde ev satıldığında satış ücretinin ev için kullanılan krediyi karşılayıp karşılamadığı tespit edilir. Eğer bankadan konut kredisi alarak konut sahibi olmak istiyorsanız bankalara başvuru yapmadan önce  ev kredisi hesapla panellerinden bilgi edinebilirsiniz.