En uygun konut kredisi modeli olan konut finansmanı faizsiz bankacılık olarak ifade edilebilir. Konut kredisi olarak bilinen bu yöntem ile kolay bir şekilde konut sahibi olunur. Bir çeşit gayrimenkul finansman sistemidir denilebilir. Neredeyse alınacak evin %80 kadar konut finansmanı kullanılabilir. Peki, konut finansmanı şartları nelerdir bundan kimler faydalanabilir?

En Uygun Konut Kredisi İçin Konut Finansmanı Şartları Nelerdir?

Kredi notu bu noktada çok önemlidir. Düşük kredi notu, olumsuz konut finansmanı demektir. Kredi notu riskli olmaması gerekir. Düşük ise kredi notu yükseltme yoluna gidilebilir. Gerekli şartlar ise şöyledir:
Bankalar gelir belgesi ve gelir vergisi beyannamesi talep edebilir. Ya da e devlet üzerinden teminini isteyebilir.

Elde edilen gelir düzeyi ne kadar yüksek olursa finansman dönüşü olumlu olur. Finansmanı karşılayabilecek kadar yüksek olması gerekir.
Gerçek kişiler ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler konut finansmanı için başvurabilir.
Konut finansmanına başvuracak herhangi bir engeli bulunmaması gerekir.
Konut kredisi hesaplama işlemi yapıldıktan sonra istenilen tutarda ve yüzdelikte konut finansmanına başvurulabilir.

Hangi Evler Konut Finansmanına Uygundur?

Konut finansmanına başvurmadan önce alınacak evin konut finansmanına uygunluğuna bakılması gerekir. Alınacak evin tapusu olmalıdır. Henüz inşaatı bile başlamamış veya başlayıp yarım bırakılmış, yapımı tam bitmemiş evlerin konut finansmanından faydalanmasına olanak yoktur. Bir kaç kattan oluşan evlerde kat mülkiyeti yoksa iskânına bakılması gerekir. Alınacak konutun doğru şekilde tapuda belirtilmesi ve mesken yani yaşanılacak yer olarak geçmesi gerekir. Aksi takdirde konut finansmanından yararlanılamaz. Yanlışlık var ise düzeltilmesi şarttır. Konut finansmanından yararlanmanın diğer bir şartı da zorunlu deprem sigortasıdır.

Konut finansmanına başvururken bütçeye uygun ödeme planı yapılmalıdır. Bütçeyi zorlamadan kolaylık sağlayacak finansmanlar seçilmesi gerekir. Banka finansmanları karşılaştırılarak en uygun olanın seçilmesi kişiye ödeme kolaylığı sağlar. Fazla ödeme yapılmaması için ön araştırma yapılması gerekir. Dosya masrafları ve sigorta gibi ön başvuru sırasında alınan tutarlar iyi öğrenilmelidir. Konut kredisi hesapla işlemleri tam ve doğru yapıldıktan sonra kişiler bütçelerine en uygun vadede ve tutarda kredi finansmanını belirleyerek başvuruda bulunabilir.