Araba almak isteyenler için birçok fırsatın sunulduğu bu günlerde alıcıların kullanım koşullarına dikkat çektiği gözlerden kaçmayan bir unsur haline gelmiştir. Yolu kavrama ve üst derecede yola tutunma kuvveti ile kaza yapma riskini en aza indiren ve güvenli bir sürüş imkânı sağlayan kış lastikleri sürücülerin en çok güvenliği açısından tercih ediliyor. Güvenlik bir sürücü için aranılan bir özelliktir ve bu özelliği sayesinde arabada kullanılan ürünlerin kalite kontrollerinin ve bakımlarının yapılması şarttır.

Arabalarda Kış Lastiği Kullanıldığı Zaman Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?

Taksitle araba almak isteyenlerin de sayısı her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Kış lastikleri kaygan ve ıslak yollar üzerinde fren mesafesini azaltmakla beraber uzun yolculuklarda güvenle ilerlemenin teminatını sağlıyor. Buz ve kar üzerinde y da çamurlu, su yüzeylerinde araba kullanılırken dikkatleri üzerinde çekiyor. Bu özellikleri sayesinde trafikte rahat bir nefes alınmasını sağlıyor ve ileri düzeyde bir sürüş kolaylığı ağlıyor. Dört mevsim yollarda uzun süre geçirenler için ilk olarak belli noktaların emniyet şeridi için kullanılmaya devam ediyor. Yolun kaygan ve çamurlu olması da bu ürünlerin kullanım amacına uygunluk sağlıyor.

Arabalarda Kış Lastiği Niçin Kullanılır?

Kış lastiklerinin ayırt edici özelliğinin başında ham maddesi kullanılan kauçuktan kaynaklanıyor. Yola tutunmayı sağlamanın yanı sıra sürüş kolaylığı ve hafifliği ile alışılmışın dışında avantaj sağlıyor. Kış mevsiminde yaz lastikleriyle ıslak yüzeylerde tutunma azalma gösterirken, kış araba lastikleri yere yaz lastiklerinden daha çok tutunmanızı sağlamaya devam ediyor.  Lastiklerin arka cephesinde bulunan kılcal damarların fazlalığının katkısıyla lastik su boşaltımını yazın kullanılan lastiklere göre daha iyi bir performansla sağlıyor.
Lastik ile yol arasındaki su en çok yağışlı havaların hâkim olduğu zamanlarda ne kadar az olursa lastik o denli yola tutunmasını kolaylaştırır. Bu lastiklerin kullanım özellikleri daha çok kış lastiklerinin içeriğinde bulunan özellikler ile doğru orantılar. İçeriğindeki kauçuk maddenin özellikleri buz, kar ve su üzerinde hatta çamurlu yerlerde araç kullanmaya çalışırken güvenliğinizi arttırmaya devam eder. Ekonomik koşulların en çok üzerinde durduğu kavramlardan biri tasarruf olmakla birlikte sağlanan şartlar ile alınan arabalar için öncelikle kış lastiklerinin temin edilmesi söz konusu olmalıdır.