Taksitle ev sahibi olmak isteyen insanlar dayanıksız evleri satmak isteyip de satamayınca  kentsel dönüşümden yararlanmanın yollarını ararlar. Kentsel dönüşümden yararlanmaya hak kazanan binaların ve yerlerin sahiplerine proje kapsamında  bir kereye mahsus olmak üzere verilen krediye kentsel dönüşüm kredi desteği adı verilir. Kentsel dönüşümle birlikte deprem gibi doğal afetler sırasında çok çabuk sarsılan ve temeli çürük olan evler yıkılarak yerine sağlam bir temel üzerine kurulmuş olan kaliteli malzemeden yapılmış dayanıklı evler inşaa edilir. Evin teslim edilmesine kadar geçen süre boyunca ev sahibi farklı yere yerleşerek ikametini geçici ya da tam zamanlı olarak orada sürdürür. Daha sonra projenin belirlediği kredi desteğinden yararlanarak ev alma yöntemleri araştırır ya da yaşayabileceği kiralık eve geçiş yapar. Bu tamamen kendi seçimine bağlıdır.

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Ev sahibi olmak isteyenlerin çoğu yaşadıkları alanları daha da güzelleştirmek ve sağlamlaştırmak için kentsel dönüşüm projesinden faydalansa da bu sadece riskli alanların yıkılıp, yeniden yapılması için gerekli olan bir işlemdir. Hasarlı olan yerlerin, tapu sahiplerine verilecek olan kredi sadece kentsel dönüşüm için onay alıp çalışmalara başlatılan hak sahiplerine verilir. Genel anlamıyla kentsel dönüşüm kredisi, 6306 sayılı Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun kapsamında verilen kredilerdir. Bu kredi türünden evini yeniden inşaa etmek isteyenler yararlanabiliyor.

Kredi Tutarı ve Peşinatsız Ev Sahibi Olma

Bankalar tarafından verilen kredi desteği değişiklik gösterse de bu genel olarak 125 bin TL gibi rakamlara kadar ulaşmaktadır. Her riskli konut sahibinin bir kere yararlanabileceği bu tutar çoklu evi olanlar için artış gösterebilmektedir. Kentsel dönüşüm ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinden ulaşabilir ve projeden yararlanacak olan eviniz hakkındaki tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.
Ev fiyatlarının arttığı bu dönemde peşinatsız ev sahibi olmanın yollarından biri de kentsel dönüşüm kredi desteği almaktır. Peşinatsız ev sahibi olma hayallerine ulaşan ve artık endişe etmeden yeni evinde güvenle  aynı zamanda her yıl bu projeden yararlanan yüzlerce insandan biri olabilirsiniz.