Faturalarınız el yakmasın, artık taksitle ev ev ve araba olsun. Bunu yapmak birkaç yöntemle çok kolay. Hayatınızda her şey bir fatura ödemeye dayalı sistem haline geldi. Kullandığınız birçok ürünün faturası cebinizden para çıkmasına neden oluyor. Yapmanız gereken en önemli şey bu faturaların bir kısmını iptal etmek ya da azaltmak seçim sizin.

Hangi Faturalara Ödeme Yapıyorsunuz?

Her bireyim yaşam tarzı ve harcaması farklıdır. Kendinize yapacağınız en güzel şey paranızı havaya atmamak olmalıdır. Nitekim göze gelmeyen bazı ödemeleriniz yıllık hesaplamada oldukça büyük rakamlara tekabül ediyor.

Faturalar;

  • Elektrik
  • Su
  • Doğalgaz
  • İnternet
  • Telefon
  • Alışveriş

Bu faturaların bir kısmı gereğinden fazla geliyor. İhtiyaçtan fazlası olan her rakam ise sizlerin tasarrufunuzdan gidiyor. Aslında bu konuda biraz matematik biliyor olmanız yeterli. Haydi o halde biraz hesap yapalım.

Elektrik, Su ve Doğalgaz Faturaları

Elektrik harcamalarınızdan başlayın ve ilk iş gereksiz yanan lambaları kapatmak olsun. En çok elektrik tüketen ürünlerden olan elektrikli soba yerine doğalgaz kullanın. Fişten işi biten tüm cihazları çekin. Su tasarruf zaten bilinçli bir toplum olarak yapmanız gereken bir durumdur. Bulaşıkları makinede yıkayın.

Çamaşır makinesini haftada bir çalıştırın ve dişlerinizi fırçalarken muhakkak aradaki zamanda su akıtmayın. Doğalgaz ise daha sıcak havalarda kullanılmaması gereken en çok el yakan faturalar arasında. Sürekli kapatıp açmayın, aynı derecede çalıştırın, mevsimler normale döndüğünde ise kapatın.

İnternet Faturası

İnternet faturalarınızı azalmanız için kullanımınıza bakın. Telefonunuzda internet yeterliyse ve onun dışında fazla ev internetini kullanmıyorsanız, interneti iptal ettirebilirsiniz. Kullanım durumunuzda ise daha makul paketlere geçmeniz mümkün oluyor.

Telefon Faturası

Telefon iletişimde en çok kullandığınız araçlar arasında. Telefon faturanızın, daha uygun bir tarife belirleyerek düşük tutarda gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken telefon fatura kampanyalarını takip etmek olacaktır. İçeriğinde kullanmadığınız paketler yerine kullandığınız hizmeti veren daha uygun paketlere geçerek tasarruf ettiğiniz rakamla peşinatsız ev alabilirsiniz. Toplam tüm faturalardan edeceğiniz tasarrufun ne denli büyük tutarlara tekabül ettiğini görünce çok şaşıracaksınız.