Kredi almak ve yatırım yapmak birçok kişinin başvurduğu bir yoldur. Aslında temelde borçlanma araçlarından bir tanesi demek daha doğru olacaktır. Borç almak ve belli bir vade sonunda krediyi ödemeniz üzerine kurulan bu sistem ile ev kredileri sıklıkla tercih edilir duruma gelmeye başlamıştır. Bundan dolayı tüketiciler nasıl kredi alacaklarını merak eder.
Bunun için ilk olarak bazı kriterleri yerine getirmek ve uygun olarak hareket etmek gerekir. Çünkü bankalar temelde geri alamayacakları parayı kredi olarak vermek istemez. İlk koşul ve en önemlisi ise sicilinizin ve notunuzun değerlendirmelerde olumlu sonuç vermesidir. Böylece kredi alırken sorun yaşamazsınız. Ama her koşulda sayısız şart yerine getirmeniz istenecektir.

Banka Kredisi Avantajlı Mıdır?

Ev sahibi olmak için yapacağınız başvuru sırasında kredi notunuza bakılır. Bu notun anlamı bankanın size kredi vermesi halinde ne oranda bir riski göze alacağıdır.
En uygun ev kredisi araştırmaları yapıldıktan sonra atlanan konu ise bu krediyi kullanarak ev almanın ne oranda doğru bir yatırım olacağıdır:
Bankaların süreçleri oldukça uzundur.
Şartları yerine getirseniz de onay almanız istenir.
Kefil sorunu oluşabilir.
Bankanın faiz ödemesi uzun dönemde oldukça yüksek olacaktır.
Dosya masrafı ile karşı karşıya kalırsınız.
Zorunlu olmayan ve zorunlu hale getirilen bir takım şartlar, maliyetler yüklenir.
Bu nedenlerden dolayı bankanın kredi olanaklarını değerlendirmeden hemen önce Birikimevim ile görüşmeniz önerilir. Bu yolla faizsiz bir şekilde ev alma şansınız da olur.

Kredi ve Faiz Sorunu

Kredi alırken oranlar her ne kadar düşükmüş gibi görünse de ev için alınan kredilerin vadesinin ortalama 10 yıl olması sonucunda faiz katlanarak büyür. Satılık ev ilanlara bakmanız ve ardından da karar vermeniz ile başlayan süreç bir süre sonra iki katına varan ödemeler ile kapınıza gelebilir. Bunun için mutlaka faizden uzak durmalısınız.

Ödemeler

İlanlara emlak konut üzerinden olanları da görebilirsiniz. Birikimevim ödemeleri tamamlamanızı beklemeden anlaştığınız ayda ödemenizi yapar ve evinizi almanızı sağlar.

Faiz Yok Mudur?

Faiz konusunda kesin olan faizin olmadığıdır. Ödeme takvimine bakarak da kolaylıkla anlayabilirsiniz.