Ekspertiz ücretini geri alabilir miyim diye merak edilen sorunun cevabından önce bu ücret nedir ve niçin ödenir konusuna bakmak gerekir.

Ev almak isteyen bireyler bu hayallerini gerçekleştirebilmek için birtakım yöntemler denemektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi de bankaların sundukları konut kredisi destekleridir.

Günümüzde birçok banka ev alma hayali kuran bireylere kredi desteği sağlamaktadır. Finans kurumlarına kredi için başvuran kişilere bankalar rapor için ekspertiz gönderir. Ve bu hizmetin de maddi olarak bir karşılığı bulunmaktadır.

Ekspertiz ücretinin belirlenen bir miktarı vardır. Eğer kredi talep ettiğiniz banka sizden haksız bir miktar talep ettiyse ödediğiniz ücreti geri talep etme hakkınız bulunmaktadır. Yasal olarak hakkını olan bu ödeneği kanunlar yardımıyla geri alabilmeniz mümkündür. Bu konuyla ilgili ilk olarak bankanızla görüşmeniz doğru bir karar olacaktır.

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev sahibi olmak isteyen her bireyin araştırması ve dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunur. Öncelikle ev alırken hangi yöntemin kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Kredi kullanarak mı yoksa taksitle ev almanıza imkan tanıyan yöntemlere başvurarak mı ev sahibi olacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Eğer faiz ödemek istemiyorsanız bu noktada faizsiz ev fırsatlarından faydalanmanız gereklidir. Bütçenize ve ödeme yöntemlerinize uygun bir ev seçerek belirlenen modele başvuruda bulunabilirsiniz.

Peşinatsız ev sahibi olmanızı mümkün kılan birçok firmayla görüşerek sizler de hayalini kurduğunuz eve kavuşabilirsiniz.

Kredisiz Ev Almak Mı Yoksa Kredi Kullanarak Ev Almak Mı Daha Avantajlı?

Kredisiz ev faiz ödemek istemeyen bireyler için oldukça avantajlı fırsatlar sunar. Aynı şekilde kredi kullanmak da bireylere zaman yönünden avantaj sağlar. Çekiliş ya da kura sırası beklemeden kredinizin onaylanması halinde direkt olarak evinize kavuşabilirsiniz.

Eğer kredi kullanacaksanız bu noktada bankanıza ödemeniz gereken birtakım dosya ve ekspertiz ücretleri bulunur. Ekspertiz ücretini geri alabilir miyim diye merak eden birçok kişi bulunmaktadır.

Eğer bankanız belirlenen miktarın üzerinde bir ücret talep ettiyse ekspertiz ücretini geri alabilirsiniz. Yatırım yapmak için sizler de ev alma fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Bu fırsatlar hakkında doğru bilgileri alanında uzman kişilerden almak üzere bir finans kurumuna başvurmanız uygun olacaktır.