araba-sahibi-olma-modelleri

Birikim yapmak ileriki dönemler için oldukça önemlidir. Hayatınızda yapacağınız ufak değişimler sayesinde kazandığınız paranın bir kısmını biriktirebilirsiniz. Para biriktirmek zamanla bir alışkanlık haline gelecek ve bir süre sonra birikim yapmak artık eskisi kadar zor gelmeyecektir. Bu sayede kredisiz ev sahibi olabilirsiniz.

Birikim Yapmak İçin Hazırlık Yapın

Birikim yapmak sanılanın aksine bilinçli olarak hareket etmeniz halinde çok kolay olacaktır.
Birikim yapmaya başlamadan önce bunu gerçekten istemelisiniz, daha sonra;
Satın alımlarınıza düzen koyun
Kurallar belirleyin ve dışına çıkmayın
Kumbara sahibi olun
İhtiyaçlarınız doğrultusunda satın alımlar yapın
Tasarruf Yapın
Tüm kurallara uymanız halinde kısa sürede hatırı sayılır miktarda birikim yapabilirsiniz.

İhtiyacınız Kadar Satın Alın

Birikim yapmanız için gereken en önemli şey alımlarınızı belirli bir düzen sokmak olacaktır. Geleceğinize yatırım yapmak ve daha rahat edebilmek adına ihtiyacınız olandan fazlasını almamaya özen göstermelisiniz. Bu durumu sürekli olarak her konuda uygulamanız halinde, kolaylıkla alışacak ve kısa sürede para biriktirmenin keyfini süre bileceksiniz.

Kumbara Kullanın

Para biriktirmek için ilk etapta bir kumbara sahibi olun. Fırsat buldukça içine azda olsa zaman zaman para atmaya başlayın, kısa süre sonra para biriktirmek hoşunuza gidecek ve zamanla daha büyük miktarlarda birikim yapmaya başlayabileceksiniz.

Kurallar Belirleyin

Para biriktirmeye başlamadan önce kendinize bir plan yapın ve belirli kurallar koyun. Aylık geliriniz doğrultusunda, harca limitleri belirleyin ve mutlaka bu listeye uyun. Liste oluştururken kendinize bir harcama defteri hazırlayarak hesap yapmaktan çekinmeyin. Acil durumlar dışında kesinlikle bu listenin dışına çıkıp, kuralları çiğnemeyin. Ufak miktarlarda başlayacağınız birikimlerin zamanla daha fazla olacağını göreceksiniz.

Tasarruf Uygulayın

Birikim yapmanın en önemli kuralı tasarruf uygulamaktır. Alışverişlerinizde uygulayacağınız tasarrufları, faturalarda da uygulayabilirsiniz. Su, elektrik, doğalgaz gibi fatura giderlerinde tasarrufa gidin. Harcamalarınızda mutlaka kayıt tutmalısınız bu sayede geri dönerek nerede tasarruf yapacağınızı daha kolay anlayabilirsiniz. Tüm bu kurallara uymanız demek kısa sürede birikim yapmanız demek olacaktır. Ev alma yöntemleri birikim yapmanız sayesinde seçenek haline gelecektir.