Türkiye’de engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak amacı ile, raporu olan engelli vatandaşlar ÖTV(özel tüketim vergisi)’den muaf tutularak araç satın alabiliyorlar. Bu indirimler iki farklı şekilde uygulanıyor. Bunlar engellilik durumunun seviyesine göre belirleniyor. %90 engelli Raporuyla satın alınan araçların indiriminden engelli bireyin yakınlarını da faydalanabilirken, %40 engelli raporundaki indirimler sadece engelli bireyin kendi kullanacağı aracı kapsıyor.

%40 Engelli Raporuyla Araç Alımı

İkinci el araba alımı da dahil, araç satın alırken ÖTV indiriminden faydalanmak için %40 engeli bulunan bireylerin, engel durumlarını gösteren raporu almış olmaları gerekir. Ve bu raporda, bireyin engelli aracını kullanmaya bir engel olmadığı hastane tarafından yazılmış olması gerekir. H sınıfı ehliyeti almaya hak kazanmış olan bireylerin, bu ehliyete sahip olmak için özel engelli aracı ile sınava girip bu sınavdan geçmeleri gerekir.
%90 altında engeli bulunan bireylerin, engeline uygun aracı alırken aksam yapmak şartı ile ÖTV indiriminden faydalanabilir. Ve engelliye tahsis edilen bu aracı farklı kişilerin kullanması yasaklanmıştır.

%90 Engelli Raporuyla Araç Alımı

%90 engeli bulunan bireylerin, özel engelli aracını kullanmasında  bir mahsur olmadığının, raporlarında belirtilmiş olması gerekir. %90 engeli bulunan bireylerin  H sınıfı ehliyet sahibi olması gerekir. Ama engel durumu araç kullanmasına mani oluyorsa, engelli bireyin yakınları tarafından ÖTV ‘siz araç alımı yapılabilir. Aracı satın alacak kişinin, işlem yapılacak yerde bulunması gerekir.
Güncel verilere göre, tüm vergiler ve ÖTV dahil aracın maliyeti 303.200 TL‘yi aşmazsa ÖTV vergisinden muaf tutulur. Bu miktarı aşan alımlarda vergi indirimi yapılmaz.

%90 Ve Üzeri Engelli Birey Adına Araç Alımı

Senetle araba alma işlemleri dahil, araba alma işlemleri için; 18 yaş altı anne babasının izin vermesi sonucu alabilir. 18 yaş üstü ise kendi adına işlem yapma hakkına sahiptir. Zihinsel engeli varsa, vasi kararının alınması gerekir. Eğer bu karar evvelden alındıysa, kararda “araç alımına ait kullanmak üzere” yazması gerekir. 18 yaş altı ve anne babası boşanmış ise, vekalet kimde ise işlemleri o yapar.

Kişilerin bütçeleri her ne olursa olsun araba sahibi yapmak için kurulmuş olan Birikimevim ile aylık ödemelerinizi bütçeniz neye yetiyorsa ona göre siz belirlersiniz.