Senetle araba alma düşüncesinde olan kişiler bu kapsamda en uygun zamanını beklerler. İster sıfır isterse de ikinci el araba alma konusunda piyasada belli zamanlarda mevsimsel ve dönemsel koşullara bağlı olarak fiyat farklılıkları oluşur. Çünkü hem sıfır kilometre hem de ikinci el araçlar satışları konusunda bazı sosyal ekonomik parametreler belirleyici olur.
Araçların piyasa değerlerini belirlemeye etki eden bu parametreler galeriler, oto pazarları ve online pazarlar üzerinden ortak etki yaratır. Genellikle piyasa hareketliliği ve uygun kampanyalar dikkatle araştırılmalıdır.

Hangi Ayda Araç Alınmalı?

İkinci el araba piyasası genellikle ocak ve şubat aylarında kampanyalar sebebiyle daha hareketli olur. Bu süre zarfında vatandaşlar için çeşitli kampanyalar düzenlendiği için bu ayların özellikle değerlendirilmesi önerilir. Hem alım hem de satım açısından canlılık görülen aylar ise Mart, Nisan ve Mayıs olarak bilinir.
Aynı zamanda yaz bitişi dönemlerinde de canlılığın görüldüğü gibi yılsonu araba kampanyalarından faydalanarak kolay bir şekilde biten yıla ait sıfır kilometre araç almak mümkün olabilir.

İkinci El Araç Almak İçin Uygun Zaman

Sıfır kilometre araç satın almak isteyen vatandaşlar kur değişiklikleri sebebiyle ve ÖTV zammı nedeni ile bazı uygulamalara rağmen sıfır araç piyasasında genel geçer uygulamalar görülür. Böylelikle özellikle ÖTV zammı sırasında ikinci el araçlar için bir canlılık beklenir. Piyasa koşullarının yanı sıra dönemsel ve günlük olarak da hareketlendiği ve vatandaşlarının arabaya ihtiyacı olduğu dönem parametrelerinin de dikkat edilmesi önerilir.

Senetle Araba Alımı

Avantajlı fiyatlar ile senetle araba satın almak isteyen kişilerin acele etmemesi ve ikinci el otomobil piyasasını dikkatli bir şekilde incelemesi önerilir. Ancak acil bir şekilde araç ihtiyacı olan vatandaşların piyasa koşullarında değil o an için fayda sağlayabileceği araçları değerlendirmesi önerilebilir. Bütçe doğrultusunda uygun fiyatlarla araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise ikinci el arabalar için çeşitli ipuçlarını göz önünde bulundurarak bir süre piyasa araştırmasında olmalıdır.

İkinci el araç satın almak ve bütçesini sarsmadan istediği aracın sahip olmak isteyen vatandaşlar Birikimevim sayesinde ekonomik bir alışveriş gerçekleştirebilir.