Emlak fiyatları sürekli artıyor. Bu da birçok kişinin yatırım amaçlı emlak edinme fikriyle emlak arayışına girmesine neden oluyor. Eğer koşulları düzgün bir biçimde analiz ederseniz yatırdığınız paranın karşılığını almanız daha kolay olur. Eğer birikim yaptınız ve yaptığınız bu birikimleri bir emlak satın alarak değerlendirmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Çevreyi ve Ulaşım Koşullarını Dikkate Alın

Yatırım yapmak istediğiniz emlak için bulunduğu yerin önemi büyüktür.

Satın alacağınız emlak:

  • Güçlü bir alt yapıya sahip olmalı,
  • Şehrin merkezinde ya da şehre yakın olmalı,
  • Ulaşım noktasında alan kişiye sıkıntı çıkarmamalıdır.

Ayrıca bunların yanında emlak alacağınız yerde kanalizasyon sistemleri, elektrik ve su sistemleri de kurulu olmalıdır. Özellikle evin ya da iş yerinin şehre çok fazla uzak olmamasına önem vermeniz gerekir. Ancak her emlak şehrin dışında olduğu için değersiz sayılmaz. Şehirler sürekli dışa doğru genişlediği için aldığınız emlak bir gün değerlenecektir ancak bunun hemen olması için iyi bir yer seçmelisiniz.

Kentsel Dönüşümle İlgili İlanları Takip Edin

Devletin yürütmekte olduğu kentsel dönüşümle ilgili projeler ile eski ya da yıkık olan evler ile boş durumda olan arsaların değerlendirilmesi amaçlanır. Kentsel dönüşümden yararlanabilecek yerlerde emlak almak sizin kazancınıza olacaktır. Eski binaların olduğu yerlerde yatırım yapmak size iyi bir kazanç getirmekle birlikte bazı riskler de ortaya çıkabilir. Bu sebepten ötürü kentsel dönüşümün tamamen netleşmesini beklemeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Alacağınız Emlak Kendini Ne Zaman Amorti Eder?

Emlak sektöründe başarılı bir yatırım yapmak için gelecek hakkında tahminlerde bulunmanız gerekir. Eğer yeterli paranız varsa ve faizsiz ev alabilecek durumdaysanız emlak ya da arsa aldığınızda buna harcadığınız paranın size ne zaman döneceğini iyi hesaplamanız gerekir.

İyi Bir Uzmanla Çalışabilirsiniz

Birikimevim’den faizsiz ev alma amacıyla birçok kişi peşin parasıyla uygun ev almaya uğraşır. Eğer doğru yerde doğru emlak satın alırsanız müşteriler peşin paralarıyla sizi bulurlar ve siz de yatırdığınız paradan anında kâr elde edersiniz. Bu bakımdan doğru yeri seçmek için emlaktan çok iyi anlayan kişilerle çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.